Altres idiomes

Català Castellano English

Eleccions Municipals a Badalona 2023

156.393 electors i electores podran exercir el seu dret a votar el diumenge 28 de maig a Badalona en 45 locals electorals

Un total de 156.393 electors i electores podran exercir el seu dret a votar el diumenge 28 de maig a Badalona amb motiu de la celebració de les Eleccions Municipals 2023. A Badalona hi haurà 45 locals electorals amb 256 meses.

Eleccions Municipals a Badalona

Segons les dades del Ministeri de l’Interior, en les darreres Eleccions Municipals celebrades el 2019, el nivell de participació a Badalona va situar-se en un 63,84%. El PP –11 regidors/es- va ser la força més votada amb un total de 37.539 vots (un 37,59%). A continuació es va situar Guanyem Badalona en Comú-ERC-Avancem-MES-AM –7 regidors/es- amb un total de 24.485 vots (un 24,52%); PSC -6 regidors/es- amb 19.913 vots (un 19,94%); Badalona en Comú Podem -2 regidores- amb 8.503 vots (un 8,52%); i Junts per Catalunya – 1 regidor- amb 5.140 vots (un 5,15%).

A continuació trobareu els resultats registrats a Badalona, segons les dades del Ministeri de l’Interior, en les Eleccions Municipals celebrades entre els anys 1979 i 2019. També us informem sobre les candidatures que es presenten enguany en aquests comicis a Badalona, segons les dades de la Junta Electoral de Zona de Barcelona.

Nombre de regidors/es obtinguts a Badalona en les Eleccions Municipals entre els anys 1979 i 2019

 

1979

1983

1987

1991

1995

1999

2003

2007

2011

2015

2019

PP

–

–

–

1

4

5

5

7

11

10

11

GBC-ERC-Avancem-MES-AM

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

7

PSC

10

12

13

14

10

13

12

9

9

4

6

Badalona

en Comú

Podem

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

2

Junts per Catalunya

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

1

GBC

–

–

–

–

–

–

–

–

–

5

–

ERC

–

–

–

–

–

–

2

1

–

3

–

CiU

3

3

4

5

6

5

3

5

4

2

–

ICV-EUiA

12

(PSUC)

11

(PSUC)

10

7

7

3

(IC)

5

5

3

2

–

C’s

–

–

–

–

–

–

–

–

–

1

–

UCD

2

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

AP

–

1

–

–

–

–

–

–

–

–

–

EUiA (*)

–

–

–

–

–

1

–

–

–

–

–

(*) EUiA es va presentar en solitari en les Eleccions Municipals del 1999.

Nombre de vots obtinguts durant les Eleccions Municipals a Badalona per les formacions que van aconseguir representació a l’Ajuntament entre els anys 1979 i 2019

 

1979

1983

1987

1991

1995

1999

2003

2007

2011

2015

2019

PP

–

–

–

4.741

15.268

12.822

15.637

16.203

26.920

30.567

37.539

GBC-ERC-Avancem-MES-AM

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

24.485

PSC

26.481

39.093

42.227

36.228

31.363

34.370

35.757

21.352

21.750

12.593

19.913

Badalona

en Comú

Podem

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

8.503

Junts per

Catalunya

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

5.140

GBC

–

–

–

–

–

–

–

–

–

15.645

–

ERC

–

–

–

–

–

–

6.877

4.276

–

9.812

–

CiU

9.213

10.118

14.297

12.560

19.192

12.917

11.716

12.199

10.090

7.097

–

ICV-EUiA

29.810

(PSUC)

35.823

(PSUC)

30.626

17.730

24.881

9.110

(IC)

14.669

10.954

7.156

5.971

–

C’s

–

–

–

–

–

–

–

–

–

5.002

–

UCD

7.399

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

AP

–

6.168

–

–

–

–

–

–

–

–

–

EUiA (*)

–

–

 

–

–

4.593

–

–

–

–

–

(*) EUiA es va presentar en solitari en les Eleccions Municipals del 1999.

Percentatge de vots obtinguts durant les Eleccions Municipals a Badalona per les formacions que van aconseguir representació a l’Ajuntament entre els anys 1979 i 2019

 

1979

1983

1987

1991

1995

1999

2003

2007

2011

2015

2019

PP

–

–

–

6,13%

15,81%

15,29%

17,52%

21,86%

33,48%

34,21%

37,59%

GBC-ERC-Avancem-MES-AM

–

–

–

 

–

–

–

–

–

–

24,52%

PSC

30,96%

39,55%

42,94%

46,87%

32,47%

40,98%

40,07%

28,81%

27,05%

14,09%

19,94%

Badalona en Comú Podem

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

8,52%

Junts per Catalunya

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

5,15%

GBC

–

–

–

–

–

–

–

–

–

17,51%

–

ERC

–

–

–

–

–

–

7,71%

5,77%

–

10,98%

–

CiU

10,77%

10,24%

14,54%

16,25%

19,87%

15,40%

13,13%

16,46%

12,55%

7,94%

–

ICV-EUiA

34,85%

(PSUC)

36,25%

(PSUC)

31,14%

22,94%

25,76%

10,86%

(IC)

16,44%

14,78%

8,9%

6,68%

–

C’s

–

–

–

–

–

–

–

–

–

5,60%

–

UCD

8,65%

–

–

–

–

–

–

–

–

–

–

AP

–

6,24%

–

–

–

–

–

–

–

–

–

EUiA (*)

–

–

–

–

–

5,48%

–

–

–

–

–

(*) EUiA es va presentar en solitari en les Eleccions Municipals del 1999.

Percentatge de l’índex de participació ciutadana durant les Eleccions Municipals a Badalona entre 1979 i 2019

 

1979

1983

1987

1991

1995

1999

2003

2007

2011

2015

2019

Participació

59,40%

60,59%

62,62%

46,42%

56,15%

47,15%

52,35%

46,02%

52,11%

57,53%

63,84%

Nombre de votants durant les Eleccions Municipals a Badalona entre 1979 i 2019

 

1979

1983

1987

1991

1995

1999

2003

2007

2011

2015

2019

Total de votants

86.265

98.835

99.131

77.545

96.826

84.308

89.538

74.419

81.304

89.852

100.127

Candidatures a les Eleccions Municipals de 2023 a Badalona

    1. VALENTS

    2. PARTIT POPULAR

    3. PARTIT DELS SOCIALISTES DE CATALUNYA – CANDIDATURA DE PROGRÉS

    4. ESQUERRA REPUBLICANA DE CATALUNYA-ACORD MUNICIPAL

    5. JUNTS – COMPROMÍS MUNICIPAL

    6. BADALONA EN COMÚ PODEM – CONFLUÈNCIA

    7. GUANYEM BADALONA EN COMÚ – MUNICIPALISTES DE CATALUNYA

    8. CIUTADANS-PARTIDO DE LA CIUDADANÍA

    9. FRONT NACIONAL DE CATALUNYA

    10. VOX

    11. BADALONA SUMA – ARA PACTE LOCAL

L’Ajuntament de Badalona facilitarà, l’endemà de les eleccions, els resultats per barris, amb valors absoluts i percentuals. Aquestes dades es podran consultar a través del web municipal www.badalona.cat.

Badalona, 15 de maig de 2023

twitter @AjBadalona

[custom-twitter-feeds feed=1]